Program

Please see below for the FINAL conference program and click here for abstracts.

Please also find campus map here.

Thursday 12 February

1.00-2.00 REGISTRATION (tea and coffee)

2.00-3.30 Session A

Stream 1: Migration
Chair: Tim Hatton

  • Zach Ward (University of Colorado)
    There and Back (and Back) Again: Repeat Migration to the United States, 1897 to 1936.
  • Sumner La Croix and Timothy Halliday (University of Hawai‘i-Mānoa)
    Sons, Daughters, and Labor Supply in Early Twentieth-Century Hawaii.
  • Jim McAloon (Victoria University Wellington)
    The Middle Class in a Settler Colony: New Zealand c. 1900

Stream 2: Countries in Crisis: Then and Now 
Chair: David Stahel

  • Neil Barnwell (UTS Sydney)
    Countries in Crisis: Greece in Historical Context.
  • Stephanie Koorey (UNSW Canberra)
    Understanding Small Arms Demand: Exploring Why and When Micro-Disarmament Succeeds.
  • Stephen Wheatcroft (University of Melbourne)
    The Recovery from Food Shortages and Famines in the USSR.

3.30-4.00  Afternoon tea

4.00-5.30 Session B: Noel Butlin Lecture
Chair: Tim Hatton

Speaker: New Approaches to the Standard of Living: Richard Steckel (Ohio State University)

Event: Cocktail reception: Margaret Whitlam Pavillion, National Arboretum

Friday 13 February

9.00-10.30 Session C

Stream 1: Credit and Crisis 
Chair: Lionel Frost

  • Tai-kuang Ho (National Tsing Hau University Taiwan)
    Exchange rates and economic recovery in the 1930s: An extension to Asia.
  • Trevor Kollmann (RMIT University) and Price Fishback (University of Arizona)
    Hedonic housing indexes during the Great Depression.
  • Masato Shizume (Waseda University)
    Making Credit Policy in Japan: the Earthquake Bills in 1923 and the Aftermath.

Stream 2: Natural Disasters
Chair: Tom Frame

  • Deborah Blackman (UNSW Canberra), Hitomi Nakanishi (University of Canberra), Ben Freyen (University of Canberra) and Angela Benson (University of Brighton)
    Defining disaster recovery transition: integrating social capital into longer term disaster recovery.
  • Deborah Blackman (UNSW Canberra), Angela Benson (University of Brighton), Hitomi Nakanishi (University of Canberra)
    The role of volunteering in long term disaster recovery.
  • Frances Milley (UNSW Canberra) & Andrew Read (University of Canberra)
    Hiding who pays: When disaster relief becomes a disaster

10.30-11.00     Morning tea

11.00-12.30     Session D

Stream 1: Pre-WEHC 2015 session (S10014): Productivity, efficiency and Technological Progress (co-sponsored by Centre for Economic History, ANU) – Part 1
Chair: Raj Banerjee

  • Herman de Jong (University of Groningen)
    A tale of two tails: plant size variation and comparative labor productivity in US and German manufacturing around 1910.
  • Markus Lampe (Universidad Carlos III Madrid, Joan R. Roses (LSE) and Paul Sharp (University of Southern Denmark)
    Using postal data to measure the efficiency of government service provision, 1886-1937

Stream 2: The Australian Wool
Chair: Chris Lloyd

  • Simon Ville (University of Wollongong) and David Merrett (University of Melbourne)The Origins of the Reserve Price Scheme in the Australian Wool Market: Assessing the Impact of Wartime Monopsonies and Postwar Stabilisation Schemes.
  • Malcolm Abbott (Swinburne University of Technology) and David Merrett (University of Melbourne)
    Was it possible to raise the price of Australian wool in the inter-war period?

12.30-1.30 Lunch

1.30-3.00 Session E

Stream 1: Pre-WEHC 2015 session (S10014): Productivity, efficiency and Technological Progress (co-sponsored by Centre for Economic History, ANU) – Part 2
Chair: Paul Sharp

  • John Tang (ANU)
    A tale of two SICs: industrial development in Japan and the United States in the late nineteenth century.
  • Martin Shanahan and Raj Banerjee (University of South Australia)
    Productivity, efficiency and technological progress in the Australian wheat industry 1790-2010.

Stream 2: Demography and Disaster
Chair: Tom Frame

  • Chulhee Lee and Esther Lee (Seoul National University)
    Son preference, sex-selective abortions and Parental Investment in Girls in South Korea: Evidence from the Year of the White Horse.
  • Les Oxley (University of Waikato) and John Wilson (University of South Australia)
    Responses of the Secondary Sex ratio to a Natural Disaster: Evidence from the 2011 Christchurch Earthquakes.

3.00-3.30 Session F

3.00-3.30 Afternoon tea

3.30-5.30 EHSANZ AGM

Event: Dinner Cruise MV Southern Cross

Saturday 14 February

9.00-10.30 Session G

Stream 1: Asian Development 
Chair: Lionel Frost

  • Pierre van der Eng (ANU)
    Mixed blessings: mining in Indonesia’s economy, 1870-2010.
  • Takashi Hirao (Tokyo University of Science, Suwa)
    Achieving Competitive Advantage of Multinational Enterprise: A Comparative and Historical Study of Japan Tobacco Inc.
  • Jacob Hogan (University of Toronto)
    Building the New Asia from New York: the United Nations, Asian Development Bank, and the Cold War, 1947-1966.

Stream 2: Labour
Chair: Jim McAloon

  • Andrew Seltzer (Royal Holloway, University of London) and Jeff Borland (University of Melbourne)
    The Impact of Locally-set Minimum Wages on Labour Markets: The Case of the 1896 Victorian Factories and Shops Act.
  • Anneke van Mosseveld (UNE)
    Civvies for the boys! Government factories, social responsibility and the bottom line.
  • Carol Fort (Flinders University)
    Recovery and rebuilding: Managing Australia’s post World War II workforce

10.30-11.00 Morning tea

11.00-12.30 Session H

Stream 1: Migration Australian Economic History
Chair: Chris Lloyd

  • Claire Wright (University of Wollongong)
    Utilising network analysis to examine Australia’s economic history discipline: contributions and implications of an interdisciplinary approach.
  • Miesje de Vogel (ADFA)
    Taxing our way to prosperity?

Stream 2: Communications
Chair: Martin Shanahan

  • Florian Ploeckl (University of Adelaide)
    Market Access and Information Technology Adoption. Historical Lessons from the Telephone in Bavaria.
  • Jock Given (Swinburne University of Technology)
    Decolonising Communications: War, Peace and Privatisation at Cable and Wireless.

Conference close